انواع کاغذ و مقایسه ی آنها

برندهای معروف کاغذ گلاسه بصورت بند عبارتند از شینهو (Artone)، هانسل (Hansol)، موریم (Moorim)، نیوکرون(New crown) ، نویا Nevia –اینفینیتیINFINITY که غالبا در بسته بندی های میرا Mira ارایه می گردند .

 

انواع کاغذ:

 

امروزه بیش از ۳۰۰۰  نوع کاغذ مختلف، برای مصارف گوناگون، در بازار وجود دارد. ولی در صنعت کاغذسازی انواع کاغذ را به چهار گروه تقسیم می کنند:

الف) کاغذ و مقوای گرافیکی

ب) انواع مقوای بسته بندی

ج) کاغذهای بهداشتی

د) کاغذهای صنعتی برای مصارف الکترونیکی

مصرف کننده کاغذ نیز معمولاً انواع کاغذ را نسبت به مورد استفاده آن به انواع مختلف تقسیم ونام گذاری می کند : کاغذ تحریر، کاغذ روزنامه ، کاغذ بایپل ، مقوای جلد، کاغذ کتاب و کاغذ پاکت، بعضی از انواع کاغذهای معمولی می باشند. بطور کلی انواع کاغذهای مورد استفاده در صنعت چاپ به شرح زیر می باشند:

 انواع کاغذ و مقوای مصرفی در چاپ:

1-کاغذ روزنامه (Paper News Print):کاغذی ارزان قیمت که به شکل رول و ورق یافت می شود . قدرت جذب بالا داشته و معمولا برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می شود.
گرماژ معمول : 50 گرم

 

2-کاغذ تحریر(Writing Paper):کاغذهایی که معمولا برای چاپ به روش افست و برای تهیه سربرگ از آنها استفاده می شود و برای نوشتن با خودکار مناسب است.
گرماژ معمول : از 70 تا 100 گرم

 

این نوع معمولاً برای چاپ کتاب و اوراق اداری همچون سربرگ، یادداشت و پاکت استفاده می‌شود و گرماژ متفاوتی دارد اما آنچه بیشترین کاربرد را دارد ۷۰و۸۰ گرمی است. از این نوع در گرماژهای ۷۰گرم تا ۱۲۰ گرم در بازار موجود است.

 

 

 

3-کاغذ الوان یا تحریر رنگی: کاغذهای تحریر رنگی موجود در بازار از ۶۰ گرم تا ۸۰ گرم است. کاغذهای الوان گرم پایین معمولاً برای نسخه‌های دوم و سوم فاکتور و کاربرد دارد. گرماژ آنها ۶۰ گرم است و گاهی همراه کاغذهای گراف و همچنین در گرماژ های بالا برای تولید کاغذ کادو استفاده می‌شود.

 

 

 

4-کاغذ گلاسه مات و براق (  Coated Paper & Board - Matt & Glossy):کاغذهای با پوشش براق یا مات که در چاپ های رنگی کیفیت خوبی می دهند. پوشش صاف و یکنواخت ای نوع کاغذ باعث شده تا گاهی به آن Surface Paper نیز اطلاق شود.
گرماژ معمول: از تا 300 گرمی

 

این نوع کاغذ در یک رو یا دوروی آن لعاب زده شده بطوری که چاپ به روی آن بسیار خوب انجام می‌شود. معمولاً برای پوستر و چاپ کارهای نفیس رنگی استفاده می‌شود و دو نوع مات و براق دارد. از این نوع کاغذ در گرماژهای مختلف از ۹۰گرم تا ۳۰۰ گرم در بازار موجود است.

 

 

 

5-کاغذ خود کپی ( Carbonless Paper): کاغذی با پوشش شیمیایی که شبیه به کاربن عمل می کند و یک کپی از نوشته های دست نویس را روی صفحه بعدی انتقال می دهد. این نوع کاغذ به نام NCR نیز معروف است. این نوع کاغذ همان تحریر الوان با گرماژ پایین است که پس از چاپ اندود میشود تا قابلیت کپی کردن را داشته باشد. بدین ترتیب از آنها در فرم های چندلایه استفاده میشود.

 

گرماژ معمول: از 40 تا 240 گرمی

 

6- کاغذ انجیلی  Bible Paper:کاغذی بسیار نازک که معمولا برای چاپ کتاب های قطور و ارزشمند استفاده می شود. این نوع کاغد به دلیل استفاده در چاپ انجیل به کاغذ انجیلی و همچنین کاغذ هندی India Paper نیز معروف است.

 


7-مقوای کارتی ( Index Board )

 

مقوایی در رنگهای متنوع . از این نوع مقوا برای جدا سازی بخش های مطالب در زونکن و از نوع مرغوب آن نیز گاهی برای چاپ کارت ویزیت استفاده می شود.

 

8-مقوای پشت طوسی (  Gray Back Board)

 

این نوع کاغذ که یک طرف آن سفید و طرف دیگرش طوسی است به گرماژ های مختلف از ۲۰۰ گرم تا ۳۵۰ گرم وجود دارد اما پر مصرف‌ترین آن ۲۲۰ گرم تا ۲۵۰ گرمی است که معمولا جهت چاپ جعبه استفاده می‌شود طبیعی است که جعبه کوچک با گرماژ پایین و جعبه‌های بزرگتر که مقاومت بیشتری دارند با گرماژ بالاتر استفاده می‌شود.

 

9-مقوای پشت کرم یا زرد

 

این نوع مقوا که کیفیتی بالا تر از مقوای پشت طوسی دارد معمولا در ساخت جعبه های دارویی و بهداشتی بکار می رود. گرماژ معمول: از 200 تا 300 گرمی

 

10-کاغذ و مقوای فانتزی

 

آنچه در بازار ایران به نام مقوای فانتزی نامیده می شود طیف وسیعی دارد که شامل مقواهایی با بافت های مختلف و تنوع رنگی بسیار است. گرماژ معمول: از 120 تا 250 گرمی .

 

. مقواهای رنگی و عمدتا بافت دار در ابعاد ۵۰*۷۰ و ۱۰۰*۷۰ در گرم‌های مختلف از ۱۲۰ گرم تا ۲۵۰ گرم موجود است که کاربرد آن‌ها در چاپ، بیشتر برای کارت ویزیت، کارت‌های تبریک و چیزهای از این دست است.

 

11-کاغذ پلاستیکی

 

نوعی کاغذ از ترکیبات پلاستیک که چاپ افست به خوبی روی آن انجام می شود. بسیلر مقاوم بوده به طوری که با دست پاره نمی شود. از نوع چسبدار در لیبل محصولات استفاده می کنند.
گرماژ معمول: از 250 تا 300 گرمی

 

12-کاغذ پشت چسبدار

 

این نوع کاغذ که در نوع پشت چسبدارمات و پشت چسبدار براق وجود دارد در ابعاد 70*50 در بازار یافت می شود و چاپ افست به خوبی روی آن صورت می گیرد.

 

این نوع کاغذ به چسب آغشته شده و یک روکش سیلیکونی زیر آن قرار گرفته و بعد از چاپ برداشته شده تا کاغذ روی سطوح مختلف قابل چسباندن شود. سطح سیلیکونی به رنگ زرد و سفید وجود دارد برخی از انواع این نوع کاغذها به دلیل نامرغوب بودن و اینکه زمان چاپ در اثر فشار چسب بین دو لایه بیرون میزند مناسب چاپ نیست بنابراین هنگام نیاز، نوع خوب آن را استفاده نمایید. به کارگیری کاغذ پشت چسبدار نامرغوب در عملیات پس از چاپ همچون طلا کوب، برش، دای کات و نیم‌تیغ، مشکلات خاص و پیش بینی نشده‌ای ایجاد می‌کند.

 

13-کاغذ کرافت یا کاهی (  Kraft Paper)

 

این نوع کاغذ که از خمیر چوب سولفاته تهیه شده به رنگ قهوه ای کم رنگ است و نسبتا مقاوم. از کاغذ کرافت برای بسته بندی و گاهی در کارهای فانتزی متفاوت چون پوستر و . . . استفاده می شود.

 

 

 

14-کاغذ غیر قابل نسخه برداری

 

این نوع کاغذ تمام نور دستگاه های کپی را جذب کرده و نوری منعکس نمی کند. معمولا این کاغذ ها به رنگ قرمز هستند.

 

 

 

اختصارات روی جعبه ها :

 


MG Machine Glazed
کاغذ یک روی براق
MC Machine Coated
کاغذ اندود شده
MF Machine Finish
کاغذ پرداخت شده
ES Engine Sized
کاغذ آهار خورده
SC Super Calendered
کاغذ بسیار صاف

 

منبع

 

  akairan.com  

fanoosprint.ir