نحوه ی کار و تشخیص ایراد قطعات کارتریج لیزری

نحوه ی کار و تشخیص ایراد قطعات کارتریج لیزری

کارتریج کالا در این مقاله به ارایه ی تصویری کلی از نحوه ی کار قسمت های مختلف یک پرینتر لیزری و وظیفه ی قطعات مختلف کارتریج آن در عمل چاپ پرداخته و به عمده ترین موارد خرابی های احتمالی هر قطعه پرداخته می پردازد.

مراحل عملکرد پرینتر لیزری

مربوط به مباحث «الکتروگرافی» و «زیروگرافی» است. به طور خلاصه عمل چاپ در پرینتر لیزری عبارت است از :

باردار کردن قطعه ای بنام درام

درام قطعه ای استوانه ای شکل و دوار که با لایه ای نازک از نوعی ماده ی رسانای نوری پوشش داده شده است. به عبارت ساده تر ،درام به وسیله ی ولتاژ ،شارژ میشود . جنس درام در آغاز سیلینیوم بود ،ولی به دلیل سمی بودن این ماده اکنون درام در اغلب موارد از مواد آلی تهیه می شود.

موارد اصلی نگهداری و خرابی درام در موارد مربوط به شارژ کارتریج باید درام با احتیاط و بدون هیچگونه فشار یا ضربه ای خارج و جاگذاری شود. هیچ گونه خط و خش نباید بر روی درام ایجاد شود زیرا این قطعه، کلا به ضربه و نور بسیار حساس است. خرابی درام باعث کم رنگ شدن پرینت شده و گاهی نیز با هر چرخش درام یک صفحه ی سیاه چاپ می شود. اگر درام ضربه خورده باشد با هر چرخش آن، عین همان حالت به برگه ی پرینت انتقال می یابد.

معمولا در پرینت لیزری تک رنگ و تک کاره، با هر سه بار شارژ شدن کارتریج، درام را تعویض می کنند، اما توصیه می شود که در پرینتر لیزری چندکاره و پرینتر لیزری رنگی حداکثر در دومین شارژ کارتریج، درام عوض شود.

تشخیص لزوم تعویض درام، پیش از شارژ کارتریج به وسیله ی دستگاه تست و توسط متخصص شارژ کارتریج باید صورت گیرد.

انتقال متن به درام به وسیله ی نور لیزر

در این مرحله قسمت هایی از درام که توسط نور لیزر روشن شده است به حالت رسانا در می آید و بار مثبت خود را از دست می دهد اما مابقی قسمت هایی که نور لیزر را دریافت نکرده اند در همان وضعیت سابق به صورت باردار باقی می مانند، بر اثر این شرایط یک تصویر غیر قابل مشاهده که از نوعی توزیع بار مثبت بر روی درام ایجاد شده است به وجود می آید، تنظیم این نوع نوردهی در حین عملیات چاپ ،توسط کامپیوتر انجام می شود.

کاربرد تونر

تونر ،پودری خاص با فشردگی و غلظت زیاد است. ترکیبات اصلی پودر تونر شامل پودر کربن ، پلیمرهای خاص، پلی استر، رزین و اکسید آهن است.

در ادامه ی مراحل چاپ، پودر تونر بر سطح درام پخش می شود. تونر بار الکتریسیته ی ساکن ولی مخالف بار درام را دارد،اینپودر تنها به نقاطی می چسبد که دارای بار مثبت هستند و در حقیقت تصویر مورد نظر به شیوه ای قابل مشاهده شکل می گیرد. هر قدر تونر جنس مرغوب تری داشته باشد بهتر به درام چسبیده و کیفیت چاپ بالا می رود.

پرینتر لیزری در اصل به تونر مربوط است . تونر های سوخته و قدیمی خارج و تونر های نو در کارتریج شارژ کارتریج در ضمن وارد (شارژ) می شود.

طرز نگهداری صحیح کارتریج تونر :

کارتریج تونر را قبل از استفاده از بسته بندی خارج نکنید و در صورتی که از بسته بندی خارج شده ولی به کار برده نمیشود، شکافی را که بالای کارتریج است با یک پوشش پوشانده و در جای تاریک ، زیر 40 درجه و بین رطوبت 20 تا 80 درصد و به صورت خوابیده یا افقی از آن نگهداری کنید ( سمتی که در دستگاه رو به بالا قرار می گیرد، همچنان رو به بالا باشد )، کارتریج تونر باید مدت زیادی در خودرو نگهداری نشده و از تابش مستقیم نور آفتاب و یا قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و هوای شرجی محافظت شود.

کارتریج کالا ارایه دهنده تمام مواد مصرفی پرینتر های لیزری و جوهر افشان