خانه/دسته‌بندی نشده/پرینتر جوهرافشان بهتر است یا پرینتر لیزری
آخرین بروز رسانی: 29ام خرداد, 1401

پرینتر جوهرافشان بهتر است یا پرینتر لیزری

در این قسمت می‌تونید توضیحات کوتاه یا چکیده پست رو قرار بدید. مثلا میتونید بنویسید: 10 فایده دو برای بدن صحبت کنیم.

 پرینتر جوهرافشان بهتر است یا پرینتر لیزری؟

حتما هنگام خرید پرینتر برای هر فردی این سوال پیش خواهد آمد که پرینتر جوهرافشان بهتر است یا پرینتر لیزری؟

 کدام فناوری بهترین است؟

این اساسی‌ترین و ضروری‌ترین سوال در خرید پرینتر است، و احتمالاً از خود پرسیده اید که چه چیزی این دو فناوری و مدل‌های برتر در هر دسته را متمایز می کند.

ما اینجا می‌خواهیم تا سردرگمی شما را برطرف کنیم!

اگرچه هر دو فناوری چاپ جای خود را در خانه ها و دفاتر کار دارند، اما این احتمال وجود دارد که یکی در برآوردن نیازهای شما بهتر از دیگری باشد.

اگر بخواهیم به سوال پرینتر جوهرافشان بهتر است یا پرینتر لیزری پاسخ دهیم، همه چیز به این بستگی دارد که شما می خواهید چه کاری انجام دهید، و اینکه کدام فناوری برای برطرف کردن این نیازها مناسب تر است.

مقایسه پرینترهای جوهرافشان و لیزری

پس اگر قصد خرید پرینتر دارید و و بین دو راهی انتخاب بین پرینتر لیزری و جوهرافشان سردرگم شده‌اید با ما در ادامه همراه باشید تا به بررسی کامل آن بپردازیم.

مقایسه پرینترهای جوهرافشان و لیزری

چندین تفاوت بین پرینترهای لیزری و پرینترهای جوهرافشان وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری برای خرید در نظر بگیرید.

پرینتر‌های جوهرافشان برای کار به جوهر رنگی یا رنگدانه‌ای متکی هستند. این نوع پرینترها یک گزینه عالی برای افرادی هستند که می خواهند چاپ با کیفیت بالا داشته باشند و تصاویر گرافیکی زیادی چاپ می کنند.

پرینترهای جوهرافشان معمولاً به عنوان پرینتر خانگی استفاده می‌شوند. البته علاوه بر مصارف خانگی یا دفاتر کوچک و یا هر جایی که نیاز به چاپ اسنادی با تصاویر سنگین و با کیفیت داشته باشند پیشنهاد می‌شود.

در مقابل پرینترهای جوهر افشان، پرینترهای لیزری قرار دارند که از تونر برای چاپ متن وعکس استفاده می کنند. این نوع چاپگرها به طور کلی سرعت چاپ بالا‌‎تری نسبت به همتایان جوهرافشان خود دارند.

کسب‌وکارهای بزرگ‌تر و دفاتر پرمشغله با حجم چاپ بالا، اغلب پرینترهای لیزری را به دلیل ویژگی‌های متمرکز بر کسب‌وکارشان انتخاب می‌کنند، مانند سینی‌های اختیاری برای ظرفیت اضافی، ویژگی‌های امنیتی پیشرفته و سرعت چاپ بالا.

بررسی طریقه‌ی چاپ لیزری و چاپ جوهرافشان

یکی از تفاوت های اساسی بین پرینترهای جوهرافشان و پرینترهای لیزری نحوه عملکرد آن‌هاست. اگرچه وظیفه‌ی هر دو این است که حروف و تصاویر را  روی کاغذ چاپ کنند، اما نحوه‌ی انجام کار آن‌ها بسیار متفاوت است.

مقایسه پرینترهای جوهرافشان و لیزری

پرینترهای جوهر‌افشان از نازل‌های کوچکی استفاده می‌کنند که قطرات جوهر را مستقیماً روی کاغذ پخش می‌کنند. این روش برای چاپ تصاویر رنگی روش مناسبی است و اگر به دنبال چاپ عکس‌ها،  تصاویر گرافیکی یا تصاویر با وضوح بالا در اسناد خود هستید، خرید پرینتر جوهر افشان به شما توصیه می‌شود.

مقایسه پرینترهای جوهرافشان و لیزری

پرینترهای لیزری به جای جوهررنگی یا رنگدانه ای از پودر مخصوصی استفاده می کنند. پرینترهای لیزری نقاط باردار الکترواستاتیکی را روی یک درام حساس به نور تولید می کنند که پودر تونر را جذب می کند. پودر تونر به کاغذ منتقل می شود و با فرآیند گرمایش ثابت می شود. پرینترهای لیزری چاپ های سیاه و سفید واضح‌تری را ارائه می دهند بنابراین اگر پرینتر را برای چاپ فایل‌های متنی نیاز دارید، خرید پرینتر لیزری به شما پیشنهاد می‌شود.

پرینتر تک کاره یا چند کاره

پرینتر تک کاره

همانطور که شما می‌دانید پرینتر‌های تک کاره فقط می‌توانند چاپ اسناد را انجام ‌دهند، و به مدل‌های سیاه و سفید  و رنگی تقسیم می‌شوند.

اگر از آن دسته افرادی هستید که فقط نیاز به قابلیت پرینت دارید قطعا پرینتر تک کاره به شما توصیه می‌شود. از مزیت‌های پرینتر تک کاره می‌توان به کیفیت چاپ مناسب، تعمیرآسان، قیمت مناسب، کاربری آسان و هزینه‌ی کم اشاره کرد.

پرینتر چندکاره

از اسم  پرینتر‌ چند کاره مشخص است که چندین کار را با هم انجام می‌دهند. این نوع پرینتر‌ها علاوه بر انجام چاپ کار‌هایی دیگری نظیر کپی، اسکن، فکس، تلفن را انجام می‌دهند.

پرینتر‌های چند کاره با توجه به توانایی که دارند به پرینتر‌ دوکاره، سه کاره و چهار کاره تقسیم می‌شوند. اگر میخواهید در فضا صرفه جویی‌ کنید و کارهای خود را با یک دستگاه انجام دهید پرینتر‌های چندکاره به کمک شما می‌آیند.

مقایسه پرینترهای جوهرافشان و لیزری

5 تفاوت‌های کلیدی پرینتر جوهرافشان و پرینتر لیزری

میخواهیم به صورت کلی تفاوت‌های ظاهری و فنی با در نظر گرفتن تجربه‌ی کاربری بیان کنیم.

  1. ابعاد

از نظر ابعاد معمولا پرینتر‌های لیزری ابعاد بزرگتری نسبت به پرینتر‌های جوهرافشان دارند.

  • قمیت اولیه و هزینه نگهداری

در هنگام خرید پرینتر‌ها هزینه‌ی پرینتر‌های لیزری بیشتر از پرینتر‌های جوهرافشان است. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد هزینه‌ی نگهداری پرینتر است، که برای پرینتر‌های جوهرافشان بیشتر از پرینتر‌های لیزری است.

  • سرعت چاپ

جدا از در نظر گرفتن کیفیت چاپ به صورت کلی سرعت چاپ با تکنولوژی لیزری سریع تر از چاپ با تکنولوژی جوهرافشان است.

  • برگه‌های خروجی

برگه‌های خروجی در پرینتر‌های لیزری خشک هستند و شاید شما حس کنید که از برگه‌ها گرما ساطع می‌شود. ولی در پرینتر‌های جوهرافشان رطوبت در برگه‌ها می‌توانید احساس کنید.

  • ظرفیت و هزینه‌ی کارتریج

اگر بخواهیم از لحاظ ظرفیت کارتریج این دو نوع پرینتر را مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که کارتریج‌های پرینتر‌های جوهرافشان ظرفیت کمتری نسبت به کارتریج پرینتر‌های لیزی دارد.

همانطور که می‌دانید قسمت زیادی از هزینه‌ی پرینتر را کارتریج آن تشکیل می‌دهد به صورت تقریبی هزینه‌ی کارتریج‌ یک سوم قیمت پرینتر می‌باشد. و کارتریج پرینتر جوهرافشان قیمت بیشتری نسبت به پرینتر لیزری دارد.

4 نکته‌ی مهم برای انتخاب بین پرینتر جوهرافشان یا پرینتر لیزری قبل از خرید

هنگام انتخاب جوهر افشان در مقابل لیزر چه فاکتورهایی را باید در نظر بگیرید؟

رنگی یا سیاه و سفید

اگر قصد چاپ رنگی را دارید، پرینترهای جوهرافشان و لیزری هر دو می‌توانند رنگ‌های زنده و تصاویر با رنگ‌های غنی مورد نیاز را ارائه دهند. با این حال، اگر فقط به چاپ سیاه و سفید نیاز دارید، پرینتر لیزری تک رنگ ممکن است گزینه ایده آلی باشد.

مقایسه قیمت

اگر به عملکردهای کپی، اسکن و فکس نیازی ندارید، پرینترهای لیزری طیف وسیع تری از گزینه ها را ارائه می دهند. پرینترهای جوهرافشان معمولاً هزینه کمتری برای خرید دارند، در حالی که پرینترهای لیزری ممکن است در ابتدا هزینه بیشتری داشته باشند، اما معمولاً هزینه نگهداری و جوهر آن در طول زمان کمتر است.

کیفیت چاپ

پرینتر‌های جوهرافشان و لیزری هر دو می توانند متنی واضحی را به شما ارائه دهند که خواندن آن آسان باشد. در حالی که پرینترهای جوهر‌افشان در زمینه چاپ رنگی با وضوح بالا بسیار عملکرد بهتری دارند، و پرینترهای لیزری  نیز در چاپ یک‌دست و سیاه و سفید بهترعمل می‌کنند.

سرعت و حجم چاپ

اگر حجم کار بالایی دارید وبه پرینتری نیاز دارید که بتواند چاپ برگه‌ها را سریع برای شما آماده کند، پرینتر‌های لیزری می‌توانند بهتر از پرینتر‌های جوهرافشان این کار را برای شما انجام دهند. که این امر باعث شده پرینتر‌های لیزری را به انتخابی عالی برای مشاغل کوچک، گروه های کاری بزرگتر و دفاتر با اندازه متوسط ​​تبدیل کند. پرینتر جوهرافشان نیز می‌تواند در دفاتر کوچک و دفاتر خانگی که حجم چاپ کمتری دارند به راحتی نیازهای چاپ شما را برآورده کند. همچنین اگر نیاز به چاپ عکس با کیفیت بالا دارید پرینترجوهرافشان کیفیت بهتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

مقایسه پرینترهای جوهرافشان و لیزری

نتیجه گیری کلی

به طور خلاصه پرینتر‌های لیزری برای مشاغل یا افرادی که نیاز به میزان چاپ زیادی دارند و پرینتر‌های جوهرافشان برای افرادی که می‌خواهند عکس چاپ کنند یا حجم کاری کم با کیفیت بالا می‌خواهند پیشنهاد می‌شود.

شما ابتدا نیاز‌های خود را بررسی کنید که می‌خواهید چه محتوایی را چاپ کنید برای مثال نوشته یا تصور، رنگی یا تک رنگ.

در مرحله‌ی بعد شما میزان حجم چاپ خود را در ماه بسنجید، در این صورت انتخاب شما راحت می‌شود.

 برای مثال اگر شما نیاز به چاپ عکس ندارید و حجم کاری شما نیز بالا است پرینتر لیزری برای شما بهتر است.

امیدوارم که این مطالب برای مفید واقع شده باشد.

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه